Audiokierros: Islannin trollit, henget ja menninkäiset

Auringon säteen osuessa trolliin se muuttuu kiveksi

Islannin mystisissä maisemissa elää paljon kansantarinoita. Kuunnellaan niistä muutama.

Reynisfjaran musta hiekkaranta

Mystisen musta hiekkaranta

© Björgvin Hilmarsson

Reynishverfisvegur, 871 Vík

Ranta on kerrassaan upea. Monta kilometriä pitkä musta hiekkaranta, jylhät kalliot, upeat basalttimuodostelmat ja kauniit luolat pistävät ihastelemaan. Reynisfjaralla aallot muodostuvat välillä erittäin korkeiksi ja voimakkaiksi. Jos meri on levoton, älä astele liian lähelle merenrantaa. Voimakkaat aallot vievät nopeasti mukanaan ja ne painavat kokeneekin uimarin merenpohjaan ikuisiksi ajoiksi.

Reynisdrangar laavamuodostelma

Trollit meressä

© Björgvin Hilmarsson

Reynishverfisvegur, 871 Vík

Reynisfjaran rannalta voit nähdä, kuinka merestä nousee suuri, monikymmenmetrinen kivimuodostelma Reynisdrangar. Muodostelma on tarinan mukaan syntynyt kahdesta venettä raahanneesta trollista, jotka jähmettyivät niille sijoilleen auringon ensisäteisiin. Kuuntele tarinaan liittyvä audiokierros.

Grásteinn menninkäiskivi

Menninkäiskivi päätien vieressä

© Björgvin Hilmarsson

Vesturlandsvegur

Islannin modernissa yhteiskunnassa menninkäisten pinna palaa, jos niiden satoja vuosia paikallaan seissyttä kotikiviröykkiötä ollaan siirtämässä tietyömaan takia. Silloin alkavat työkoneet hajoilla ja työmiehet loukkaantua. Urbaaneja legendoja tietyömaita pysäyttelevistä menninkäisparvista kuulee Islannissa tämän tästä. Kun Vesturlandsvegur-tietä rakennettiin 1970-luvulla, kiveä oli pakko siirtää. Rakennusporukan keskuudessa alkoi liikkua huhu, että kivenmurikassa asuisi menninkäisperhe. Paikalle hankittiin piilokansan kanssa kommunikoiva menninkäisspesialisti, joka totesi perheen muuttaneen kivestä pois jo aikoja sitten, koska se oli niin huonossa kunnossa. Jälkeenpäin on väitetty, että työmiehet keksivät Grásteinnin menninkäistarinat vain tieinsinöörien kiusaksi.

Grenivíkin menninkäiskivi

Menninnkäiskiven asukkaat

© Satu Rämö

Grenivíkurvegur, 616 Grenivík

Mäen päällä tien vieressä nökottävä kivi on alueella kiertävän vanhan tarinan mukaan piilokansan koti. Kivi on Grenivíkiin kuljettaessa oikealla puolella tien vieressä. Löydät sen kun käännyt ison sillan jälkeen vasemmalle kohti Grenivíkin kylää. Kuuntele kiveen liittyvä tarina audio-oppaastamme.

Teksti ja audio: © Satu Rämö

Satu Rämö

Islannissa asuva kirjailija ja luovan alan yrittäjä. Intohimona matkailu ja islanninhevosreissut. www.satu.is

Kommentit:

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *