Kotimaan matkailu
Suomi
Kotimaan matkailu
Suomi
Syksy alkaa häämöttää ja kesälomatkin valtaosalla jo takana päin. Onneksi Suomi on täynnä ihania viikonloppukohteita, joten reissut saavat jatkua! Tässä jutussa esittelemme muutaman tärpin.
Matkan varrelta löytyy valtavasti muutakin nähtävää ja hienoja kohteita. Katso näihin tarkemmat reittikuvaukset sekä kattavat matkailuvinkit Tripsterin Suomi-matkaoppaasta (Readme, 2023).
(MAINOS: Tripsteri Suomi -matkaopas)

Turku on maan parhaita ravintola- ja baarikaupunkeja, jossa on mahdollista keskittyä pelkkään kulinarismiin vaikka viikon ajan. Kulttuurin ja historian ystäville löytyy kiintoisia museoita, teattereita ja taidenäyttelyitä.
Jos saavut Turkuun lounasaikaan, on valinnanvaraa valtavasti. Aurajoen rannan suosituimpiin ravintoloihin lukeutuva Tintå tarjoilee eurooppalaista ruokaa, pizzoja ja nimensä mukaisesti viinejä, joista suuri osa on luomua. Gluteenitonta ruokaa löydät Nick’s Food Design:sta ja vegaaneille hyvä valinta on Kasvisravintola Keidas.
Nähtävyyksistä kestosuosikkeja ovat Aboa Vetus Ars Nova, Turun Linna sekä Forum Marinum. Kaikista löytyy jännittävää nähtävää myös lapsille.

Hiljattain uusittu Scandic Hamburger Börs ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone ovat takuuvarmoja valintoja yöpymiseen. Toki Hotel Kakola yhdessä Kakola Span kanssa ovat elämys, jota aikuisväen ei kannata jättää väliin. Hieman eksoottisempi ja myös edullisempi valinta on Laivahostel Bore.
Illan tullen saattaa maistua juoma jos toinenkin ja tarjontaa todella on! Turun uusin baaritulokas on herkullisesti sisustettu Ullakko, jota voisi kutsua Turun Pariisiksi. Bar Ö sen sijaan on Turun Berliini. Tämä kierrätyshuonekaluin sisustettu olohuone onkin kaupungin tunnelmallisin baari. Scandic Hotel Börsin kattobaarista on sen sijaan parhaat kaupunkinäkymät.
Lue lisää:

Kesä-Pori ja talvi-Pori ovat kaksi hyvin eri kaupunkia. Ensimmäinen kuhisee elämää, toisen kadut ovat puoliautiot. Toisaalta talvella Porissa pääsee tutkimaan kivijalkaliikkeitä, museoita ja puistoja kaikessa rauhassa – jos sattuu osumaan paikalle silloin kuin ne ovat auki.
Päivä Porissa alkaa porilaisten marssilla – aamiaiselle nimittäin. Caffè Locale tarjoaa sisilialaisen Caffè Moak-paahtimon kahvia ja runsaita aamiaisia. Kadun toisella puolella Petras Caféssa on paremmat valikoimat gluteenittomille ja vegaaneille.
Porin vanha kaupunki eli Kivi-Pori on paitsi arkkitehtonisesti merkittävä myös viehättävä kävelykohde. Porin ainutlaatuisin nähtävyys on kuitenkin Juséliuksen mausoleumi, jossa voi nähdä Akseli Gallen-Kallelan freskot. Mausoleumi on tosin avoinna vain touko-elokuussa maanantaista sunnuntaihin klo 11–16.
Juséliuksen perustaman puuvillatehtaan tiloissa toimii nykyään ostoskeskus Puuvilla. Arkkitehtuuri- ja museokierroksen jälkeen täällä maistuvat lounas ja kahvit esimerkiksi Turo’s Street Kitchenissä ja Porin paras kahvikupillinen paahtimokahvila Café Solossa. Porin paahtimon kahvia voi ostaa myös mukaan.

Illallispaikan valinta riippuu mieltymyksistä. Raatihuoneen Kellari on perinteikäs vaihtoehto kun taas Nuåvo on trendikkään valinta. Täällä paistetaan kaupungin parhaat artesaanipizzat (myös gluteenittomana ja vegaanisena), joita nautitaan pienpanimo-oluen tai luomuviinin kera. Jos etsit pienempää hiukopalaa ja viiniä, hyvä vaihtoehto on Torero Pori.
Yöpymisvaihtoehtoja ovat Original Sokos Hotel Vaakuna Pori, Scandic Pori sekä pienemmän budjetin Omena Hotel Pori.
Kun matkustaa Poriin ei voi jättää väliin Yyteriä. Tämä luonnonihme kutsuu rauhoittumaan meren äärelle. Hiekkarannastaan tunnettu Yyteri on paljon muutakin kuin perinteinen rantalomakohde. Retkeilyreittejä on yhteensä 30km ja niiden varrelta löytyy nuotio- ja majoittumispaikkoja. Vähemmän tunnettu talviaktiviteetti on hiihtäminen ja lumikenkäily dyyneillä. Ehdottomasti kokeilun arvoista!

Vaasa on viime vuosina viihtynyt otsikoissa persoonallisen Graffitilandian lyötyä läpi instaporukoissa. Kyseessä on heittämällä kaupungin kiintoisin nähtävyys, jonka uusin sijainti on osoitteessa Opistokatu 8. Huom. auki vain kesäkaudella!
Siirretään kellot aamuun. Idyllinen Café de Paris kuuluu Vaasan vanhimpiin kahviloihin, ja aikaisen aamiaisen nauttijoille se on hyvä paikka, sillä ovet aukeavat jo kello 7.30. Kahvila on ruuhka-aikaan hieman ahdas.
Kiinnostava alue aamupäiväkävelylle on yliopiston kampus Palosaaren yrityskeskuksen alueella. Suomen kauneimmaksi mainittu kampus sijaitsee entisellä tehdasalueella, ja esillä on kolmen eri aikakauden arkkitehtuuria: vanhoja työläisten puutaloja opiskelija-asuntoina, punatiilisiä vanhan tehtaan rakennuksia ja tyylikästä modernia rakennuskantaa. Lähellä on myös näkemisen arvoinen moderni rakennus, jossa toimii Vaasan ammattikorkeakoulu. Jos aamukahvit on vielä kulauttamatta, niin Palosaaresta löytyy herkuistaan tunnettu leipomo-kahvila Othello.
Shoppailukierrokselle kannattaa sisällyttää ainakin Vanha kauppahalli, Saluhall, joka on tunnelmallinen, goottilaistyylinen pikkukauppahalli, sekä Käsityön talo Loftet.
Hietasaaren ranta Hietasaaressa on kesäretkeilijöiden kohde, ja talvisaikaan rannalta löytyy avantolaituri ja sauna.

Kalastuksen talossa sijaitsee Fine Dining-ravintola HEJM on hieman hintava mutta myös hintansa arvoinen. Annokset ovat täyttäviä, ja sisustus on modernin tyylikäs. Terassi veden äärellä tuo tunnelmaa. Yläkerrassa on tapasbaari. Myös vegaaniystävällistä ruokaa ja lasten menu.
Toinen hyvä vaihtoehto on Ravintola Niska ja sen kuuluisat peltileivät.
Vaasan majapaikkojen parhaimmistoon kuuluu kaunis ja perinteikäs Hotel Astor, joka henkii vanhanaikaista tunnelmaa ja jossa on saunallisia huoneita ja ihana aamiainen. Scandic Vaasan erikoisuus taas on kahden hengen porealtaan sisältävä huone.
——
Jos mielit tehdä roadtripin rannikolle, katso tarkemmat reittikuvaukset ja matkailuvinkit reitin varrelle Tripsterin Suomi-matkaoppaasta (Readme, 2023). Oppaasta löydät kattavat listaukset nähtävyyksistä, ravintoloista, majoituksista sekä tarkemmat vinkit lapsiperheille. Eikö ole autoa? Huoli pois! Oppaassa on huomioitu myös liikkuminen julkisilla.
Kirjoittajat:
© Siru Valleala, Paula Kultanen-Ribas ja Katri Kantoniemi
Mikko / Matkalla Missä Milloinkin 31.08.2025 17:51
Hyviä kohteita kaikki. Porissa olen viettänyt elämäni 18 ensimmäistä vuotta. 8 seuraavaa sitten Turussa. Rakkaita kaupunkeja molemmat. Syksyn osalta en kuitenkaan unohtaisi myöskään Lappia, todella upeaa luontoa.